Strongman sport – soutěže v super těžké silové atletice zahrnující různorodé disciplíny odvozené původně od Skotských her a různých veřejných demonstrací síly.
Strongman disciplína – těžkoatletická disciplína. Zahrnuje všechny druhy zvedání břemen ze země nad hlavu (kameny, klády, činky různých průměrů a všechny další typy zátěží), přenášení všech typů břemen na ramenou i v rukou, tahání břemen po zemi, držení břemen ve všech polohách, tahání a přitahování všech typů dopravních prostředků, trojbojařské disciplíny (dřep, benchpress, mrtvý tah), vrhačské disciplíny odvozené z těžké atletiky (vrh břemeny, hod břemeny do dálky i výšky tj. v především disciplíny Skotských her – hod kládou, kladivem, závažím do výšky a vrh kamenem do dálky jednoruč spodem, z ramene i přes hlavu). Dále zahrnuje strongman wrestling, armwrestling, přetahování lanem a přetlačování kládou. Jako strongman disciplína může být zvolena také jakákoliv jiná atypická zkouška fyzické síly příbuzná některé výše uvedených disciplín. Jako strongman disciplína může být také zařazena libovolná kombinace výše uvedených disciplín v řadě za sebou. Počet disciplín zařazených do kombinace není omezen.
Strongman soutěž, strongman závod (v textu také „závod“) – je zápolení dvou nebo více stran o vítězství. Může se jednat o zápolení jednotlivců nebo týmů. Soutěž zahrnuje sadu strongman disciplín v množství stanovené pořadatelem, nejčastěji 5 – 6.
Strongman sezóna – část kalendářního roku, ve které pravidelně probíhají strongman závody. Jedná se zhruba o období od začátku května do konce září.
Česká národní federace strongmanů (dále jen „ČNFS“) – zapsaný spolek, který se v České republice stará o dění v kategorii strongman. Předsedou spolku je Martin Motáň.
Česká strongman liga (dále jen „ČSL“) – je seriál strongman soutěží konaných na území České republiky. V seriálu soutěží pouze závodníci ČSL tj. členové amatérské strongman divize (viz závodník ČSL).
Česká profesionální strongman liga (dále jen „ČPSL“) – je seriál strongman soutěží konaných na území České republiky. V seriálu soutěží závodníci profesionální divize strongman. Požadovaný počet závodníků pořadatelem může být doplněn zájemci z řad závodníků ČSL.
Středoevropský pohár strongman (dále jen „SPS“) – je seriál strongman soutěží konaných na území České republiky, Slovenské republiky, Polské republiky, Ukrajiny a dalších. V seriálu soutěží pouze závodníci ČPSL tj. členové profesionální strongman divize (viz závodník ČPSL).
Závodník ČSL (dále také „závodník“) – člen amatérské strongman divize. Stává se jím každý soutěžící, který se zúčastnil soutěže v rámci ČSL a zaplatil registrační poplatek v daném roce
Závodník SPS a ČPSL (dále také „závodník“) – člen profesionální strongman divize. Stává se jím každý soutěžící, který se zúčastnil soutěže v rámci SPS a ČPSL.
Aktivní závodník (ČSL, ČPSL a SPS) – závodník ČSL (ČPSL, SPS), který se v daném roce, ve které se definuje jeho status, zúčastnil min. 50% závodů ČSL (ČPSL, SPS). Pokud je počet závodů v daném roce lichý, zaokrouhluje se číslo nahoru (např. počet závodů v roce 20XX je 7 pak se jako 50% procent počítají 4 závody).
Nový závodník SPS a ČPSL – závodník ČSL, který se v daném roce, ve které se definuje jeho status, účastní ČPSL poprvé.
Vítěz ČSL, ČPSL, SPS – závodník, který v daném roce dosáhl nejvyššího bodového zisku v celkovém hodnocení dané kategorie.
Hodnocení závodníků
- 2.1. Do ČSL nebo ČPSL se sčítají body pouze závodníkům z České republiky a ze závodů konaných na území ČR splňujících pravidla ČSL nebo ČPSL. Na každém závodu je bodovaná první dvanáctka nejlepších závodníků systémem 12 bodů za 1. místo, 11 bodů za 2. místo, 10 bodů za 3. místo až 1 bod za 12. místo. Toho hodnocení je stejné na všech závodech ČSL nebo ČPSL bez ohledu na počet závodníků a nezapočítávají se do něj zahraniční závodníci.
- 2.2. Pokud bude součástí ČSL, ČPSL minimálně 5 závodů, odečítá se závodníkům jeden nejhorší výsledek či neúčast na jednom závodě.
- 2.3. Celkové hodnocení za všech závodů dané kategorie (ČSL, ČPSL), je vypočteno součtem bodů dle 2.1 a 2.2 ze všech závodů sestupně.
Z výše uvedeného vyplývá, že nejvyššího hodnocení dosahuje závodník, který má v průběhu soutěžní sezóny nejvyrovnanější formu a jeho výkony mají trvalý charakter. Takový závodník se stává vítězem ČSL nebo ČPSL v dané sezóně.
Registrace závodníků
- 3.1. Registrace nových závodníků budou přijímány nejpozději do konce března daného roku.
- 3.2. Členské/registrační poplatky byly stanoveny pro všechny kategorie závodníků na 1500,- Kč/rok.
Vybraná částka bude odvedena zástupcům ČNFS a použita na chod organizace. Povinností pověřených osob je pravidelné vykazování nakládání s vybranými finančními prostředky. Za tímto účelem bude každoročně, na konci soutěžní sezóny vydán přehled o hospodaření s odvedenými finančními prostředky.
Komplex výdajů na, které budou každoročně vykazovány, zahrnuje orientačně následující položky:
- Platba za doménu.
- Výdaje na zpracování administrativy související s výsledky a organizaci seriálů závodů.
- Vytvoření rezervy pro možné financování výjezdů na zahraniční soutěže, které nejsou financovány druhou stranou (např. MS Strongman amatérů do 105kg apod.)
- Financování věcných a finančních cen pro tři nejlepší závodníky daného roku v každé kategorii.
-
- 3.3. Pokud se závodník nezaregistruje na danou sezonu do konce dubna daného roku, bude mu umožněn start pouze po uhrazení startovného ve výši 1000,- Kč/pohárový závod.
Rozdělení závodníků do kategorií
- 4.1.Závodníkem ČSL a tedy amatérským závodníkem se může stát jakýkoliv sportovec, který se řádně zaregistruje. Manipulační poplatek za vyřízení registrace je 2000,- Kč. Registrační formulář najdete na stránkách www.ceskystrongman.cz.
- 4.2. Účastníkem SPS, ČPSL a tedy profesionálním závodníkem se stává sportovec v následujících případech:
- a) Profesionálním strongman závodníkem se stává vítěz ČSL a následující soutěžní sezónu může závodit pouze v SPS, ČPSL a na tzv. open závodech. První sezónu získává status nového závodníka SPS a ČPSL.
- b) Profesionálním strongman závodníkem se může stát jakýkoliv závodník ČSL, který absolvoval minimálně jeden závod ČSL a bude mu schválena žádost o přestup. Žádost o přestup schvaluje výkonný výbor ČNFS.
- c) Do kategorie profesionálních závodníků bude zařazen každý závodník ČSL, jehož soutěžní výkonnost na dvou a více závodech v řadě bude výrazně převyšovat průměrnou úroveň soutěžního pole aktivních závodníků ČSL a zároveň budou jeho fyzické parametry nad průměrem většiny aktivních závodů ČSL. Návrh na přeřazení STRONGMAN – Pravidla| Stránka 5 do profesionální kategorie dává na základě nadprůměrné výkonnosti předseda výkonného výboru ČNFS ke schválení výkonným výborem.
Reprezentace závodníků v zahraničí
- 5.1. Vzhledem k tomu, že zahraniční závody (především na Slovensku) probíhají velmi často paralelně se závody v České republice, budou na tyto závody vysíláni závodníci dle svých časových možností a zájmu. Dále se bude účast v zahraničí řešit individuálně na základě domluvy s pověřenou osobou ČNFS. Zásadním hlediskem je dlouhodobý zájem o reprezentaci v zahraničí a výkony závodníka vzhledem k disciplínám zahraničního závodu.
- 5.2. Pokud si na základě osobních vztahů či kontaktů se zahraničním partnerem kdokoliv dojedná individuální účast na kterémkoliv zahraničním závodě, nestojí mu v jeho účasti z hlediska pravidel žádná překážka.
- 5.3. Počet vyslaných závodníků na zahraniční reprezentaci je stanoven dle dohody se zahraničním organizátorem závodu.
Elementární parametry závodů
- 6.1. Hodnota minimálních odměn na závodech ČSL je:
1. místo 3 000,- Kč,
2. místo 2 000,- Kč,
3. místo 1 000,- Kč,
4. – 10. místo 500,– Kč.
Maximální hranice není stanovena. - 6.2. Hodnota minimálních odměn na závodech ČPSL je:
1. místo 10 000,- Kč,
2. místo 8 000,- Kč,
3. místo 6 000,- Kč,
4. místo 4 000,- Kč,
5. místo 3 000,- Kč,
6. – 10. místo 1 000,- Kč
Maximální hranice není stanovena. - 6.4. Startovné na závodech je plně v kompetenci organizátora závodu. Startovné se platí organizátorovi na místě závodu, nebo dle požadavků organizátora převodem na udané číslo účtu.
- 6.5. Organizátor závodu může v případě potřeby stanovit na soutěži eliminaci závodníků na tzv. finálovou dvanáctku. Nejdříve však po třetí disciplíně.
- 6.6. Závod ČSL a ČPSL je nutné ohlásit oficiálně nejpozději do konce března příslušného roku, nebo nejpozději 3 měsíce před jeho konáním. Ohlášení se provádí online na stránkách www.ceskystrongman.cz nebo přímo členům výkonného výboru ČNFS.
- 6.7. Závodník, který se jakýmkoliv způsobem nepřihlásí organizátorovi na závody nejpozději 3 dny před termínem závodu, nemusí být k závodu připuštěn. A je plně v kompetenci organizátora, či tak učiní anebo nikoli.
- 6.8. Na soutěžích ČSL, ČPSL a SPS se nebude vybírat vstupné od diváků. Porušit toto pravidlo lze, jen pokud je veškerý výběr dobrovolný a určen na charitativní účely.
- 6.9. Jakákoliv soutěž strongman může být na žádost pořadatele zařazena do seriálu soutěží ČSL nebo ČPSL. O zařazení do ČSL nebo ČPSL musí pořadatel požádat výkonný výbor ČNFS. O možnosti zařazení závodu do ČSL nebo ČPSL rozhodují pouze pověření zástupci ČNFS a to na základě předchozí zkušenosti s organizátorem a jeho schopnostmi.
- 6.10. Pokud organizátor z řad veřejnosti, bude mít zájem zařadit svůj závod do seriálu ČSL nebo ČPSL, je povinen dodržovat tato pravidla v plném rozsahu.
- 6.12. Na všech závodech pořádaných pod hlavičkou ČNFS musí být znemožněn přístup diváků na závodní plochu (zábrany, ochranné pásky apod.). Zároveň musí být znemožněn přístup diváků do zázemí závodníků (stan apod.). Závodníci musí být odlišeni od ostatních diváků a pořadatelů (trika, tílka atd.) dle možností organizátora.
- 6.13. Pořadatel závodu by měl mít zpracovaný návštěvní řád soutěže, o kterém by diváci měli být informováni.
- 6.14. Závod by měl být řádně ozvučen a odmoderován.
- 6.15. Na všech závodech by měl být přítomný zdravotník. Organizátor závodu musí zajistit dostatek tekutin, sociální zařízení (minimálně wc) a alespoň základní občerstvení pro závodníky.
- 6.16. Každý účastník závodu pořádaného pod hlavičkou ČNFS, zodpovídá za svůj zdravotní stav a závodí na vlastní nebezpečí. Pořadatel nenese žádnou odpovědnost za případný úraz v průběhu závodu.
- 6.17. Plakát závodu zařazeného do ČSL a ČPSL, by měl obsahovat informaci o tom, že závod se koná jako součást České strongman ligy, nebo České profesionální strongman ligy, včetně pořadového čísla závodu. Tento bod je nepovinný.
Rozhodčí
1.1. Roli rozhodčího na oficiálních soutěžích ČSL a ČPSL smí vykonávat pouze akreditovaní rozhodčí schválení výkonným výborem ČNFS. Jejich seznam je veřejně dostupný na webu www.ceskystrongman.cz.
1.2. Rozhodčím se může stát pouze člověk, který má závodnickou historii a je proškolen hlavním rozhodčím ČNFS.
1.3. Rozhodčím ČSL se může stát pouze člověk, který je proškolen hlavním rozhodčím ČNFS. Podmínka závodnické historie zde není vyžadována.
1.4. Pomocný rozhodčí na závodech může být kdokoli proškolený hlavním rozhodčím daného závodu.
- 7.1. Tato pravidla jsou závazná pro každého závodníka a organizátora závodů.
- 7.2. O platnosti těchto pravidel se každoročně diskutuje na konci soutěžní sezóny, při příležitosti vyhlášení nejlepších aktivních závodníků. Na základě hlasování můžou být pravidla upravena a některé body v případě neodhlasování zneplatněny.
- 7.3. 3. Rozhodovat o pravidlech mohou pouze dlouhodobí organizátoři závodů ve spolupráci s ČNFS a ČASIM.
- 7.4. Každý závodník je povinen svým podpisem stvrdit souhlas s těmito pravidly.
V Praze dne 1. 3. 2017
Vypracoval: Kolektiv pořadatelů závodů a závodníků.